צ'וֹקִי מוֹטוֹבּוּ

צ'וֹקִי מוֹטוֹבּוּ נולד במחוז שוּרִי אשר באוֹקִינָאוָוה בפברואר 1870, בן שלישי למשפחת סמוראים. הוא גדל להיות אדם מאד חזק וגדול מימדים באופן יחסי לאוקינאווים. מוטובו נודע בכינוי "מוֹטוֹבּוּ סָארוּ" (מוטובו הקוף). הוא קיבל שם זה בשל יכולתו לטפס ולרדת מעצים כמו קוף.

למוֹטוֹבּוּ לא היה היתרון ללימודים פורמאליים. אחיו הבכור, צ'וֹיוֹ מוֹטוֹבּוּ (Chōyū Motobu 朝勇本部), קיבל את רוב תשומת הלב המשפחתית וצ'וֹקִי למד מצפייה באחיו מתאמן. הוא נאלץ ללמוד טכניקות בעצמו ועם הזמן נוצרה לו תדמית של בריון משום שנהג לנסות את הטכניקות שלמד, וליישמן בקרבות רחוב.

מאוחר יותר החל להתאמן על המאקיווארה על מנת לחשל את אגרופיו, ונהג להרים אבנים כבדות כדי להתחזק.

בגלל התנהגותו האגרסיבית של מוטובו, הרבה מורים לא הסכימו ללמדו. הבודדים שהסכימו היו: יָאסוּטְסוּנֶה (אָנְקוֹ) אִיטוֹסוּ, "בּוּשִי" סוֹקוֹן מָאטְסוּמוּרַה ויָאבּוּ קֶנְטְסוּ. את מאטסומורה הוא שכנע ללמדו רק טכניקות בסיסיות ושתי קאטות: נאיפונצ'ין (Naifunchin) וטומארי באסאי (Tomari Bassai). מאטסומורה לא הסכים בשום אופן ללמדו טכניקות קרב. אך מוטובו לא נח והיה מציץ לו בלימודים של תלמידים אחרים.

ברוב הקרבות של מוטובו הוא ניצח בזכות הניסיון הרב שלו ברחוב, אימוני הקאטה ואימוני המאקיווארה.

בשנת 1921 עבר לאוסקה אשר שם ובטוקיו לימד קראטה ואף הפך להיות ה"סוֹקֶה" (Sōke- מייסד) הראשון בדוג'ו של חברו קוסיי קוקובה (Kōsei Kokuba 佼成 国場).

במהלך ספטמבר 1925, היה מוטבו מעורב באירוע שפרסם אותו בכל יפן: הוא בא עם חברו לצפות בתחרות בה השתתף מתאגרף רוסי שהגיע ליפן בעקבות החלפת תרבויות לחימה. המתאגרף גבר על כל המשתתפים ולבסוף שאל האם יש מתמודד מהקהל הרוצה לנסותו. מוטובו עלה לזירה והביסו בקלות רבה- הוא במהירות בעט בו בעיטה קדמית לסרעפת ואגרוף לפנים. מאותו הרגע קיבל מוטובו הכרה בכל יפן, נכתבו עליו כתבות גדולות בעיתונים ורבים רצו להיות תלמידיו וללמוד את האומנות האוקינאווית המסתורית. מוטובו לימד הרבה תלמידים אך מעולם לא בדוג'ו מסודר משלו.

בשנת 1936, הוא חזר לאוֹקִינָאוָוה כדי לבקר מורים אחרים וללמוד עוד קאטות של קראטה ושל קוֹבּוּגִ'יטְסוּ. לאחר מכן שב ליפן.

קצת לפני מלחמת העולם השניה חזר שוב למחוז נאהה אשר באוֹקִינָאוָוה ומת שם ב- ספטמבר 1944, בגיל 73.