כושר גופני

מהו כושר גופני?

כושר גופני הוא יכולת מערכת התנועה לבצע מגוון מאמצים גופניים משמעותיים. מאמץ גופני הינו הפעלת מערכת או מערכות גופניות, תוך השקעת אנרגיה מעבר למצב מנוחה או מעל לרמת הפעילות המינימלית הנדרשת לקיום החיים. פוטנציאל הכושר הגופני המרבי שונה מאדם לאדם והוא תלוי בנתוניו הגופניים התורשתיים.

מרכיבי הכושר הגופני היסודיים

  1. קואורדינציה (תיאום עצבי שרירי).
  2. כוח שריר
  3. מהירות תנועה
  4. גמישות מפרקים
  5. סבולת

מרכיבי הכושר בקראטה

רבים מענפי הספורט והכושר הגופני מתמקדים במספר מועט של מרכיבי הכושר הגופני היסודיים או אפילו במרכיב אחד בלבד. חישבו למשל על ריצה, הרמת משקולות, אופניים, מקצועות האתלטיקה וכו'. לעומתם, יש ענפים המשלבים את רוב מרכיבי הכושר הגופני, כגון: אמנויות לחימה, משחקי כדור למיניהם, שחייה, התעמלות קרקע ומחול.

האימון בקראטה דו כולל את כל מרכיבי הכושר הגופני היסודיים, ובנוסף, מספר מרכיבי כושר משולבים, כגון: סבולת כוח, כוח מתפרץ, זריזות תנועה, מהירות תגובה וכו'. כמובן שלאו דווקא בכל אימון יבואו לידי ביטוי כל המרכיבים, אך החומר הלימודי המצוי בקראטה אשר בעיקרו מורכב מקאטה ומקומיטה, מספק את הכלים הדרושים לפיתוח כל מרכיבי הכושר הגופני, ומכאן האחריות על המתאמן…

בנוסף, האימון והעיסוק בקראטה משמרים ומפתחים את התפקודים הגבוהים של המוח הבאים לידי ביטוי בחשיבה טאקטית, יצירתיות ושימוש בדמיון.