חגורה ודרגות

דרגות ה"קיוּ" ( Kyu 級)

תשע הדרגות הראשונות בקראטה נקראות דרגות "קיוּ" והן מסודרות בסדר יורד מהספרה 9 עד הספרה 1. דרגות ה"קיו" אשר מספרן הולך וקטן מלמדות אותנו שכמו בחיים, כמה שנתקדם יותר, ניווכח שאנו יודעים פחות.

דרגות ה"קיו" מוענקות לתלמיד בהתאם לנתוניו האישיים ולהתקדמותו האינדיווידואלית. צבעי החגורה הינם סימבוליים בלבד והם מעידים על התקדמות – מהבהיר ביותר לכהה ביותר. הסיבה לכך, אף היא כנראה סימבולית, והיא משקפת את תהליך ההתכהות הטבעית, ההדרגתית, של החגורה הלבנה הנובע מזיעה, לכלוך וכיוצא בזאת.

צבעי החגורה יוצרים אבחנה בקרב תלמידים מתחילים באשר לשלב שבו נמצאים חבריהם הוותיקים, ויודעים ממי עליהם לקחת דוגמה. למורים משמש הדבר לאבחנה באיזה שלב נמצא התלמיד ומה מצופה ממנו.

על מנת להתקדם בדרגות ה"קיו" התלמיד צריך לעבור בחינות הכוללות קאטה, קומיטה, תרגילי קיהון ולעתים גם בונקאי. לעתים, הסנסאי יכשיל את התלמיד רק על מנת ללמדו כישלון. מצד שני, אם התלמיד יבריק במיוחד, הוא עשוי אף לקדמו בשתי דרגות. הכל תלוי בתלמיד ובדרך שהוא עובר.

בשלב דרגות ה"קיו" רוכש התלמיד כלים שנועדו לסייע לו באימונים, ובעצם, הוא לומד כיצד ללמוד. התלמיד עובר תהליך ארוך המשפר את יכולת החשיבה שלו, את המשמעת העצמית, את המודעות לגוף, את הביקורת העצמית, קבלת ביקורת וכו', ולמעשה, מכין אותו לקראת השלב הבא – דרגת ה"שודאן".

דרגות ה"דָאן" ( Dan 段)

10 הדרגות הבאות נקראות דרגות "דאן". צבען שחור והן מסודרות בסדר עולה מ-1 עד 10.

דרגת ה"שוֹ-דָאן" (ShoDan 初段) היא הדרגה הראשונה מביניהן, והיא מסמלת את השלב בו מקבל אדם את ההכרה כתלמיד בקראטה. מאז, בכל דרגה ובכל שלב, הוא נחשב כתלמיד. חשוב לציין, שבקראטה דו גם מורה גדול רואה את עצמו קודם כל כתלמיד.

ההיסטוריה של שיטת הדרוג בחגורות צבעוניות

שיטת הדירוג בה משתמשים בקראטה פותחה ע"י פרופסור ג'יגורו קאנו, מייסד הג'ודו. שיטת דירוג זו אומצה ע"י גיצ'ין פונאקושי, מייסד שיטת שוטוקאן ואבי הקראטה המודרני. בהתחלה, החגורות היחידות שהיו בשימוש היו חגורה לבנה (קיו 6 עד קיו 4), חגורה חומה (קיו 3 עד קיו 1), חגורה שחורה (דאן 1 עד דאן 5), חגורה מפוספסת בצבעים אדום ולבן (דאן 6 עד דאן 8) וחגורה אדומה (דאן 9 ודאן 10).

סמליות החגורה

  • קשירת החגורה היא טקס השואף לדיוק ולשלמות.
  • החגורה מייצגת רפיון וזרימה ומהווה עבור הקראטקה אינדיקציה לעבודת המותן הנראית לעין ע"י תנועתה מצד לצד.
  • חגורה שחוקה מעידה על התמדה- חגורה שנקשרה והותרה פעמים רבות.
  • להעברת החגורה הלאה מתלמיד לתלמיד ערך סנטימנטאלי והיא מאפשרת המשכיות בין ותיקים לחדשים.