בונקאי Bunkai 分解

משמעות המילה בונקאי (分解- Bunkai) היא פירוק לגורמים, ניתוח דבר מה. עבור הקראטקה הבונקאי זהו ניתוח תנועות הקאטה, והוא מתחלק לשניים:

קִיהוֹן בּוּנְקָאִי (基本分解- Kihon Bunkai)– ניתוח בסיסי של תנועות הקאטה, כפי שהתנועה נראית לעין.

אוֹיוֹ בּוּנְקָאִי (応用分解 – Ōyō Bunkai)– הפרשנות היישומית של התנועות. ניתן לחרוג מעט בתנועה או בכיוון מתנועת הקאטה המקורית, העיקר שהפרשנות תהיה יישומית.

לאחר שלומד הקראטקה את כל תנועות הקאטה ומתרגל אותה בשלמותה מספר רב של פעמים, מגיע הזמן לשאול שאלות לגבי הבונקאי. היישומים הנלמדים יהיו מהבסיסיים ביותר ועד לגבולות היצירתיות האנושית. כל מורה וכל תלמיד רשאים לתת את פרשנותם האישית והחופשית לכל תנועה או רצף תנועות המופיעות בקאטה. אולם לא תמיד הבונקאי שיוצע יוכיח את עצמו בפועל.

לעתים תנועות הקאטה ברורות לכל עין, אך לעתים הן כה מורכבות שדרוש אמן קראטה מקצועי על מנת להביאן לפרשנות פרקטית. הדבר דומה לפרשנות פסוקים בתורה: יש פסוקים שיהיו ברורים לכל אדם מן השורה, ויש פסוקים שעל מנת להבין את מסרם, יש צורך בפרשנות של רב מנוסה ומלומד.

למרבה הצער, רובנו בדרך כלל רגילים לקבל דברים כמובנים מאליהם בשלמותם ואיננו חוקרים אותם לעומק. תרגול הבונקאי מחנך את הקראטקה לפרק דברים לגורמים ולבחון אותם מקרוב. לדוגמא, לא אחת, רבים מאיתנו אוכלים מאכל מסוים במשך זמן רב, מבלי לדעת אפילו את מרכיביו הבסיסיים. לו היינו מקפידים לבחון את מרכיביו, ייתכן שהיינו בוחרים לא לאכול אותו… כך גם, לעיתים אנו מגלים כי משמעותו האמיתית של שיר מסוים, אותו זמזמנו ושרנו זמן ניכר, שונה ממה שחשבנו, היות שמעולם לא חקרנו את מילותיו.

בונקאי